Google

 E-Bültenlerimiz

KATALOGLARIMIZ

dokuman


Kurumsal kataloglarımızı
görmek için tıklayınız

Bunları Biliyor muydunuz?

Dağınık çalışıyorsanız size iyi bir haberimiz var

Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılar en yaratıcı fikirlerin ve projelerin dağınık bir ortamda oluşturulduğunu iddia etmektedir. Çalışma alanı genellikle kişinin karakteriyle özdeşleşir. Sağlıklı yaşayan ve cömert kişilerin masaları derli toplu olurken dağınık çalışanların daha yaratıcı olduğu ve daha hızlı düşünebildiği öne sürülmüştür. Uzmanlar bunu kanıtlamak için bir grup çalışanın yarısını düzenli, diğer yarısını ise dağınık bir ofise yerleştirir. Gönüllülerden kullanışlı ve yaratıcı bir tenis masası tasarlamaları istenir. Ayrıca bu ofislerde ekstra etkinlik olarak sadece bağış yapabilecekleri söylenir.

Düzenli ofiste çalışanların bağışa yöneldiği ancak yaratıcılık gösteremediği görülmüştür. Dağınık ofiste çalışanların ise daha yaratıcı fikirlerle geldiği kaydedilmiştir.

Hatırlarken sol, öğrenirken sağ yumruk!

Amerikalı psikologlar, sağ yumruğun 90 saniye süreyle sıkılmasının hafıza oluşumuna yardımcı olduğunu, aynı işlemin sol yumrukta yapılmasının ise hatırlamayı kolaylaştırdığını belirtmekteler. Plus One dergisinde yayımlanan bir araştırma, yumruk sıkma yoluyla hafızanın güçlendirilebileceğini ortaya koymuştur. 50 Yetişkin ile yapılan deneyde, kişilerin bu yolla uzun bir kelime listesini hatırlamaya çalışırken daha iyi performans sergilediği görülmüştü. Araştırmacılar, yumruk sıkmanın beyinde hafıza ile ilgili bazı özel bölgeleri harekete geçirdiğine inanmaktadır.

New Jersey’deki Montclair Üniversitesi’nden Ruth Propper’a göre bu araştırma, bazı basit vücut hareketlerinin beynin işleyişini geçici olarak değiştirip hafızayı geliştirebileceğini göstermiştir.

Dr. Propper BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bir şey öğrenmeden hemen önce sağ yumruğun, hatırlamaya çalışırken de sol yumruğun sıkılması hafızayı geliştiriyor” demiştir.

Daha önceki araştırmalarda, sağ yumruğun sıkılması ile beynin sol yarısının, sol elin sıkılması ile de sağ yarısının harekete geçtiği gözlenmiştir.

Bu eylemin duygularla bağlantısı kurulmuş, örneğin sağ yumruğun mutluluk ve öfke ile, sol yumruğun ise üzüntü ve endişe ile bağlantısına dikkat çekilmiştir.

Hafıza ile ilgili süreçlerde beynin iki yarısının da kullanıldığı, sol yarısının hafıza kaydında, sağ yarısının ise hatırlamada etkili olduğu düşünülmektedir.

Yapılacak yeni araştırmalarla yumruk sıkmanın sözell, kelimelerin yanı sıra resim ve yerlerin de hatırlanması ile ilgili diğer zihinsel işlevleri de etkileyip etkilemediğinin inceleneceği belirtilmektedir.

Ancak araştırma sonuçlarını kesin bir dille ifade etmek için daha fazla konu üzerinde daha fazla çalışma yürütülmesi gerektiği belirtilmektedir.

Londra Üniversitesi Bilişsel Sinirbilim Enstitüsü’nden Profesör Neil Burgess, hafıza üzerindeki özel etkinin kesin olarak belirtilmesi için daha geniş bir araştırma gerektiğini, örneğin tarama yoluyla beynin sol ve sağ yarısına kan akışının incelenmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Kaynakça :

Özgür Şahin, Hatırlarken sol, öğrenirken sağ yumruk!: http://www.kendinigelistir.com/hatirlarken-sol-ogrenirken-sag-yumruk/#ixzz2g0MEX76L

Özgür Şahin, Dağınık çalışıyorsanız size iyi bir haberimiz var: http://www.kendinigelistir.com/daginik-calisiyorsaniz-size-iyi-bir-haberimiz-var/#ixzz2g0JHAjzE