Google

 E-Bültenlerimiz

KATALOGLARIMIZ

dokuman


Kurumsal kataloglarımızı
görmek için tıklayınız

Konut Alımında Bazı Detaylar

Y.Ç: Kira çarpanı nedir, nasıl hesaplanır ve neden önemlidir?

N.Ö: Kira çarpanı, gayrimenkulün brüt kira getirisi ile, kendisini kaç yılda geri ödediğini gösteren bir sayıdır, birimi yoktur. Örneğin aylık kirası 1.500 TL, değeri 300. 000 TL olan bir evin brüt kira çarpanı 200’dür. Yani bu ev kendini 200 ayda geri öder demektir. Bu sayı daha çok mülkün bulunduğu konum, yani semt ile ilgilidir. Mutlak bir veri olmamakla beraber, yatırım yapılacak bölge hakkında fikir vermektedir.Örneğin bir bölgede araştırma yaparken bazı evlerin fiyatını, bazılarının da kirasını öğrenirsek, o bölgenin brüt kira çarpanını öğrenmiş oluruz. Diyelim ki Ataşehir’de yaptığımız araştırmada brüt kira çarpanını 240, Etiler-Levent bölgesinde 180, bulduk, yatırım kesinlikle daha kısa sürede geri dönüş sağlayan Etiler-Levent bölgesine yapılmalıdır.

Y.Ç: Eğer bir tercihte bulunmamız gerekir ise, 1+1 daire mi, yoksa stüdyo daire mi tercih edilmelidir?

N.Ö: kişisel tercih ve ihtiyaçlara bağlı olmakla beraber, konuya üç açıdan yaklaşılabilir.

a) Fiyat açısından, geliştiriciler, fiyatlama yaparken bağımsız bölüm başına, yani daire başına bir fiyat koymaktadırlar(halk dilinde anahtar başına da denmektedir).Dolayısıyla 1+1 daire ile stüdyo daire arasındaki fark, metrekareye bağlı olmaksızın, oldukça azdır.

b) Maliyet açısından, yine fark çok azdır. Çünkü esas maliyeti tutan ıslak hacimler, ısıtma- soğutma asansör vb. unsurlar neredeyse aynıdır.

c) İhtiyaç ve kullanım açısından, baktığımızda da benim tavsiyem 1+1 daireden yanadır. Çünkü mahremiyeti daha fazla, kullanım kolaylığı daha iyidir. Örneğin yalnız bir insan bu üniteyi satın aldığında ve icabında iki kişi olduğunda da kullanabilir, hatta yatılı misafir bile ağırlayabilir.

Y.Ç: Konut alırken hangi şirketler tercih edilmelidir?

N.Ö: Her şeyden önce projeyi geliştiren firmayı incelemeliyiz. Fiilen inşaatı yapan müteahhiti incelemek ikinci derecede önem taşır. Bu konularda olumlu sonuca varılmış ise, projenin ruhsatı incelenmelidir. Ruhsatı olmayan bir projeden alım yapmak risklidir. Geliştirici ve /veya müteahhit firmasını incelerken bence en önemli kriter şirketin referanslarıdır. Kaç yıl önce kurulmuş, ne gibi işler yapmış. Tüm bunlar mercek altına alınmalıdır. Her dönem siyasi iktidarlar ve büyük şehir belediyeleri kendi yandaşları firmalar yaratırlar ve bu firmalar iktidar el değiştirdiğinde batarlar. Çünkü rekabetçi bir ortamın sonucu var olmamışlardır. Diğer dikkat edilecek husus ise, bu şirketlerin projelerinden ev almış olanlar ile konuşmaktır. Şirketler kendi projelerinin ne kadar arkasında duruyorlar, bunu öğrenmek gerekmektedir.

Ağaoğlu, Varyap gibi dönemin parlayan şirketlerinden değil, fiyatları daha pahalı olsa bile, Koray İnşaat, Mesa Soyak gibi 50-60 yılı devirmiş firmalardan alım yapılması daha sağlıklı olacaktır. Çünkü konut alımı çalışan bir insanın hayatında yaptığı en büyük ve en önemli yatırımdır.

Soru ve görüşleriniz için:
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. | Kurumsal İletişim Birimi