Google

 E-Bültenlerimiz

KATALOGLARIMIZ

dokuman


Kurumsal kataloglarımızı
görmek için tıklayınız

Sosyal Medya Kazanımları

Günümüzde, internetin olmazsa olmazı sosyal medya mecralarıdır. Öyle ki, sosyal medyasız bir internet erişimi neredeyse hiçbir anlam ifade etmemeye başlamıştır. Bu mecralar, insanların daha hızlı iletişim kurmasını sağlamıştır. Serdar Tezgüler’in ifade ettiği üzere Sosyal Medya; en genel anlatımla yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği dijital platformdur.

Bilgisayarlar dışında cep telefonu ve tabletler ile anında ve mekan sınırı olmadan erişebildiğimiz bu online platformlar ile, dünya çapında istediğimiz herkese ulaşmamız oldukça kolay bir hal almıştır.

Sosyal medyada, televizyon, gazete, dergi gibi mecralardan farklı olarak, tek taraflı bilgi akışı söz konusu değildir. Karşılıklı etki içeren platformlardır.

Peki, sosyal medyanın şirketler açısından önemi nedir?

Seo Uzmanı Mustafa Kılıç’a göre; günümüzde şirketlerin ve internet dünyasında yer etmiş veya edinmek isteyen kurumlar sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmaktadır. 2012 yılında sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile şirketler sosyal medya uzmanları ile çalışmalarına hız vermiştir. Şirketlerin sosyal medya uzmanı arayışları gün geçtikçe artmaktadır. Şirketler için SEO ve sosyal medya vazgeçilmez bir hal almıştır. Bunun sebebi, şirketlerin internet dünyasındaki büyümenin farkında olması, kazançlarını arttırmak istemesi ve bu yönde sürekliliği sağlamak istemesidir.

Şirketlerin sosyal medyaya ağırlık vermesinin en önemli sebeplerinin başında güçlü bir pazarlama kampanyası oluşturulmak istenmesi gelmektedir. Medya, şirketlerin hedef kitleye ulaşmalarına ve bu hedef kitlenin hissiyatını anlamasına kolaylık sağlamaktadır. Önümüzdeki yıllarda şirketlerin sosyal dinlemeye daha fazla önem vereceği aşikardır.

Facebook Sayfalarının Önemi

Facebook gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. Facebook kullanıcılarının çokluğu, reklam ağı oluşturmak isteyen şahısların, kuruluşların veya ürün satmak veya tanıtmak isteyen pazarlama işiyle uğraşanların vazgeçemeyeceği bir site haline gelmiştir. Fakat şirketler için oluşturulan Facebook sayfalarındaki takipçilerinin çokluğunun önemi ancak hedef kitleden oluşuyorsa fayda sağlamaktadır.

Facebook sayfalarının düzenlenmesi ve yönetilmesi şirketler için büyük önem taşımaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden bazıları, şirketlerin reklam kampanyalarını Facebook sayfaları üzerinden gerçekleştirerek reklam maliyetlerini azaltmak ve hedef kitlelerinin veya takipçilerinin yeniliklerden haberdar olmalarını bu sayfalar aracılığı ile sağlamaktır. 

 

 

 

 

 Gün Geçtikçe Büyüyen Google Plus’ın Önemi

Şu an için Google+ belki çoğu kişi tarafından bilinmiyor ve kullanılmıyor fakat gün geçtikçe kullanıcı sayısı artmakta ve büyümeye devam etmektedir. Önümüzdeki 1 yıl içinde Google Plus‘ın kendinden çokça söz ettireceğini düşünülmektedir. Google+ üzerinden oluşturulacak olan işletme sayfalarına Google’ın daha fazla seçenek sunacağını ve diğer popüler Google hizmetleri ile bağlantılı olacak olması kullanımının artmasında önemli bir etken olacaktır. Sosyal Medya’nın öneminin her geçen gün artıyor olması nedeniyle Google Plus’ın bizlere sunacağı seçeneklerde artış beklenmektedir. Google+ üzerinden işletme sayfalarınızı geç olmadan oluşturmanız ve paylaşımları buradan da yapmanız ileride avantaj sağlayacaktır.

Twitter Kullanımının Yaygınlaşıyor Olması ve Önemi

Twitter üzerinden oluşturduğunuz hesaplar ile sizleri takip edenlerin yeniliklerinizden veya kampanyalarınızdan haberdar olmalarını kısa sürede sağlamanız mümkündür. Bununla birlikte, şirket içi ve şirket dışı etkinliklerin, organizasyonların, sosyal sorumluluk projelerinin duyurulması ve kurum içi personel birliğinin sağlanmasında da önemli etkileri vardır. Gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan bu mikro blog servisi, şirketiniz açısından hedef kitlenizin hissiyatını öğrenmek ve anlamak açısından oldukça önemlidir.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

Düzenleyen: Yevkine Çilingir | Kurumsal İletişim Birimi, Halkla İlişkiler Sorumlusu

Kaynakça:
http://sosyalmedyakulubu.com.tr/sosyalmedya/sosyal-medya-nedir.html
http://www.seomus.com/sosyal-medyanin-sirketler-acisindan-onemi