Google


 E-Bültenlerimiz

KATALOGLARIMIZ

dokuman


Kurumsal kataloglarımızı
görmek için tıklayınız

Buradasınız:Anasayfa | Haberler | Ferro Döküm Çalışanları Geleneksel Ferro Döküm Yemeğinde Bir Araya Geldi.

Yeni Ürünlerimizle Pazara Kalite Getirdik

Rulman Yatakları Ürün Sorumlusu Yüksel Yılmaz, “Konveyör bantlarda, maden ocaklarında, çimento ve demir çelik  fabrikalarında kullanılan rulman yataklarının imalatlarını yapıyoruz. Rulman yataklarımız en zor şartlarda bile kalitesinden ve kullanımdan ödün vermeyecek şekilde üretilmiş yataklardır. Rulman yataklarımızı üretirken paslanmaya dayanıklı boya uygulaması kullanılıyoruz.”Yılda ürettiğimiz rulman yatağı sayısı 25.000’dir.

 Yüksel Bey, röportajımıza hoşgeldiniz. Öncelikle Efesan Grubu kısaca tanıyalım.

Süleyman Efe tarafından müteahhitlik faaliyetleri ile temelleri atılan Efesan Grup, 1972 yılında kurulan haddehane ile sanayicilik hayatına başlamıştır.Çağın gereklerini ve ihtiyaçlarını yakından takip eden Efesan Grup, Turgut Efe’nin de katılımıyla, büyüme ve gelişme hedeflerine paralel olarak döküm sektörüne, lojistik ve liman işletmeciliğine, gayrimenkul geliştirme ve inşaat sektörlerine ait yatırımlar ile iş alanlarını genişletmiştir. Efesan Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş, 1985 yılında kurulmuştur. Düz ve nervürlü demir

üretimindeki tecrübesi, sıcak demir haddeciliğindeki rekabet gücü ile öne çıkan Efesan Demir, 2010 yılından sonra piyasa beklentilerine uygun olarak faaliyetlerini, projeye özel inşaat demiri kesimi (kolonluk),çelik hasır, etriye, pilye ve gönye üretimi ve satışına yoğunlaştırmıştır. İnşaat ve makine sektörüne daha çeşitli ürün ve hizmet sunabilmek için FRR (rulman yatakları) ve STI ( iskele parçaları) markalarının üretimine ve satışına

başlamıştır.

“Yılda 25.000 rulmanyatağı üretimi yapıyoruz”

Ferro Döküm Fabrikası ülkemizin en büyük döküm fabrikalarından

biri. Fabrika yapınızı ve fabrikada gerçekleşen üretimleri kısaca sizden dinleyebilir miyiz?

Ferro Döküm,1972 yılında Türk Döküm Sektörü’ne katılmış olup Gebze’de kurulu üretim tesislerinde sfero ve gri döküm pazarı için üretim yapmaya devam etmektedir. Otomotiv, makine, elektrik ve inşaat endüstrileri için 0,3 kg’dan 120 kg’a kadar parça üretebilen Ferro Döküm, Türkiye’nin en büyük üçüncü döküm fabrikasıdır. Büyüme stratejisi hedeflerine

bağlı olarak, 1985, 1988, 1992, 1998, 2012, 2014 yıllarındaki yatırımları ile 75.000 ton/

yıl kapasiteye ulaşmıştır. İlkleri gerçekleştirme becerisi yanında yetenekli insan gücü ve bilgi birikimine sahip olan FerroDöküm, Türkiye’deki özel dökümhaneler içinde ilk sfero dökümü, ilk SiMosfero üretimi ve dikey kalıplama hattında ilk sfero üretimi yapmasıyla bu beceri ve bilgi birikimini ortaya koymuştur. Ferro Döküm’ün üretiminin %80’lik bölümü sfero, %20’lik bölümü ise gri dökümdür. Çevreye duyarlı, kaliteli ve rekabetçi hizmet anlayışıyla çalışan Ferro Döküm; üretiminin büyük bir bölümünü Avrupa ülkelerindeki dünyanın sayılı otomotiv ve beyaz eşya firmalarına ihraç etmekte, tanınmış markalar için yaptığı kaliteli üretimle adından sıkça söz ettirmektedir.

Efesan Demir olarak, ağır sanayi de kullanılmak üzere rulman yatakları ve inşaat iskele metallerini birbirine bağlayan döküm bağlantı elemanları yapıyoruz.

Dökme Malzeme kısmı ile ilgili olarak ne gibi çalışmalar  gerçekleştiriyorsunuz?

Dökme malzeme kısmında kullandıklarımız ağırlıklı rulman yataklarıdır. Konveyör bantlarda,

maden ocaklarında, çimento ve demir çelik fabrikalarında kullanılan rulman yataklarının imalatlarını yapıyoruz.

Kaç yıldır rulman yatakları yapıyorsunuz? Bunun yanında ürettiğiniz rulmanların genel özellikleri nelerdir?

Rulman yatakları üretimini 2 senedir yapıyoruz. Rulman yataklarımız en zor şartlarda bile kalitesi ve kullanımdan ödün vermeyecek şekilde üretilmiş yataklardır. Öyleki; rulman yataklarımız Türkiye Taş Kömür İşletmeleri’nde ve Ege Linyitleri’nde kullanılmaktadır.

Bununla beraber yeni çıkan ürünlerimiz kırıcılarda, taş kullanma ünitelerinde kullandığımız

ürünlerimiz de mevcuttur.

Yıl bazında ürettiğiniz rulman yatağı sayınız nedir?

Yılda 25.000 rulman yatağı üretimi yapıyoruz.

“Rulman yataklarımızda dayanıklı boya uygulaması kullanılıyoruz”

Ülkemizdeki rulman üretimi ve rulman kalitesi açısından yarattığınız farklar nelerdir?

Rulman yataklarımızı üretirken paslanmaya dayanıklı boya uygulaması kullanılıyoruz. İşleme

ve döküm sürecimiz çok güçlü ve yüksektir. Satış arz noktasında her biri ambalajlı üründür. FRR markamızın, aynı zamanda Faydalı Model Patenti de alınmıştır.

Zor şartlara dayanıklı döküm faaliyetlerinizden haberdarız. Sektörde sizi farklı kılan çalışmalarınız arasında neler bulunuyor?

Biz döküm işini iyi bildiğimiz için zor şartlara dayanıklı döküm yapıyoruz. Döküm kalitemiz

yüksektir. Ürünlerimizde piyasada kimsenin uygulamadığı kataforez uygulamasını kullanıyoruz. Ürünlerimiz 850 saat tuz testine de dayanıklı ürünlerdir. Bu uygulama sadece bize özeldir. Bir yıldan beridir yapıyoruz. Sektörde kimsede olmayan faydalı model patentimiz

var. Bu çok yeni bir uygulama. Ürünlerimizin faydalı model patentini aldık.

Nasıl bir uygulama?

Bizim aldığımız patentimiz rulman yatağında oluşan ısıyı rulman yatağının üstünden bir an önce dışarıya atabilmesini sağlayan bir sistem.

Zor bir teknoloji mi?

Zor bir teknoloji değil. İşin inceliğini ve mühendislik kısmını iyi düşünürseniz, bunu yapabilirsiniz.

“Sektöre yeni ürünler sunacağız”

FRR Rulman Yatakları olarak sektördeki konumunuzu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörde ürün olarak pazarda yeniyiz. Fakat, hedefimiz pazardan ne kadar pay alacağımız

değil; pazara ne kadar kalite sunacağımızdır. Bizim için önemli olan budur. Kalitemizden ödün vermeden pazara kaliteyi ne kadar sunacağımız öncelikli çalışma ilkemizdir. Bir kaliteyi

oturttuğunuz zaman çıtayı da yükseltmiş olursunuz. Amacımız, bu çıtayı yükseltmek. Yeni ürünlerimizle pazara kalite getirdiğimizi düşünüyoruz. Bu yüzden takip eden değil; takip

edilen olmak istiyoruz.

2015 yılı kapsamında ne gibi proje ve çalışmaları hayata geçireceksiniz? Yeni büyüme ve yatırım planları söz konusu mu?

Sektöre yeni ürünler sunacağız, ürün gamımızı genişleteceğiz ve sektöre kalite getirmeye devam edeceğiz. Çünkü; biz döküm işini çok iyi biliyoruz.

Ar-Ge departmanınızdaki çalışmalarınızı merak ediyoruz. Sizden dinleyebilir miyiz?

Efesan Grup her biri sektöründe çok iyi yerlerde bulunan firmaların çatısıdır. Öyle ki sohbetimizin başında da belirttiğim gibi, demir çelik sektöründe, döküm sektöründe, yedek parça ve işleme sektörlerinde sadece Türkiye’ye değil, dünya devlerine hizmet veren fabrikalarımız ve firmalarımız mevcut. Böyle olunca; Ar-Ge bölümümüzde Grup desteğiyle uzman bir kadrodan da güç almış oluyoruz. Her biri yenilikçi, tecrübeli ve dinamik büyük bir mühendislik ekibimiz var.

Röportajımıza katıldığınız için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda

başarılar diliyoruz.

Ben de şahsım ve firmam adına teşekkür ederim.